HPC nedir?                 

HPC, High Performance Computing geniş bir tanımdır. Çoğu zaman yüksek kapasiteli bilgisayarlar için kullanılır. Bu bilgisayarlar Top500 listesi altında top500.org'ta tutulur. Bilgisayarlar, LINPACK benchmark test sonuçlarına listelenir. Listedeki tüm makineler her zaman büyük özel karmaşık sistemler kullanmazlar. Bazı sistemler standart işlemciler kullanırlar. Örneğin 1997 yıllında rekor kıran "ASCI Red", Pentium temelli bir mimari kullanıyordu. TeraFLOP hıza ulaşmak için çok sayıda işlemci kullanıyordu. 2005 yılında liste dışı kaldı. Liste yılda iki kere daha hızlı sistemlerin eklenmesi ile güncellenir. Yıllar geçtikçe enerji tasarrufu ve soğutma sistemleri de, işlemci hızı kadar önem kazanmıştır.

 

Tek clusterda çift işletim sistemi                 

Clustercorp Linux ve Microsoft Windows HPC Server 2008'i birarada dual-boot kullanımını basitleştiren ROCKS+Hybrid'i geliştirdi. Rocks Cluster Distribution for Linux ve Microsoft Windows HPC Server 2008'i basit kurulumlu tek bir cluster yapısında çalışabilen versiyonunu tanıttı. Tek bir cluster donanımında karışık kullanım mümkün hale geldi. University of Iowa, Cambridge University, 3M and Baker Hughes Inc. bu tenolojiyi ilk deneyen kuruluşlar arasında yer aldı.

 

Çin deki En hızlı HPC sistemi                  

Dawning Information Industry Company Çin'in önemli HPC şirketlerinden biri (pazar payı %30 un üzerinde) ve Windows HPC server kullanmaya başladı. Daha önce Linux HPC işletim sistemi kullanan Dawning, 5000A sistemi için windows u tercih etti. Çin'in duyrulduğu tarihteki en hızlı HPC sistemi olan 5000A (Top500 de, ilk ona girmeye başardı) müşterilerine çeşit sunmak için kullanıma girdi. Shanghai Supercomputer Center daki sistemin "1920 compute node" dan herbiri, 4 adet AMD Opteron Barcelona 1.9GHz ve 160GB ram içeriyor.


Seer Technology High Performance Computing Kullanmaya Başladı.                 

GAS chromatography problemleri üzerinde calışan Seer Technology MATLAB algoritmalarından her bir iterasyonun 26 gün sürdüğünü anladığında, Windows HPC Server ve "Cray CX1" sistemine geçerek süreyi sekiz saate indirdi, ürününü tamamlayı başardı. Tasarım süresi %83 kısalmış oldu.

 

Bilkent Universitesi, BİLCEM                 

Bilkent Üniversitesi, Bilişimsel Elektromanyetik Araştırma Merkezi Şubat 2006'da, Türkiye'nin (tek platformda) ilk 8cpu/16core HPC kuruldu. Bu HPC çözümü ile BİLCEM hız rekoru kırdı. EREN Bilgi İşlem Elektronik İth. İhr. Ltd. Şti. 'nin kurduğu bu sistem "kısa mesajlarda" Skynet'in yaklaşık 8 katı, Levrek sisteminin 15 katı hızda (Skynet'in start-up time'i Levrek'e kıyasla daha düşük) iletişim sağladı.

 

King Fahd Petroleum & Minerals Üniversitesi                 

King Fahd Petroleum & Minerals Üniversitesi 1024 core'lu cluster üzerinde, Hem RedHat Linux 5.2, hem Windows HPC Server dual boot yapıda kullanmaya başladı. Üniversite daha önce kullandığı desktop workstationların yetersiz kaldığını anlayınca 2007 yılında HPC merkezini kurmaya karar verdi.

 

Arizona Üniversitesi                 

Arizona Üniversitesi Kendi clusterları üzerinde yaptığı testlerde, Windows HPC Server'ı, Linux dan %26 oranında hızlı buldu. HP DL3xx'lardan oluşan 48 core'lu sistem 3D High Performance parallel electromagnetic (EM) simulation software üzerinde Kepler workflow uygulaması çalıştıyor. 1 Head Node ve 5 adet Compute node dan oluşan sistem benchmark testini 18 saate tamamladı.

 

MathWorks                 

MathWorks MATLAB paralel hesaplama ürünlerinin yeni sürümlerinin hazır olduğunu duyurdu. Parallel Computing Toolbox kullanıcılarına, çok çekirdekli masaüstü bilgisayarların, büyük programlama çabaları gerektirmeden daha fazla yararlanılmasına ve uygulamalarını sekiz çekirdeğe kadar dağıtmasına olanak vermektedir. MATLAB Distributed Computing Server (Dağıtımlı Hesaplamalar Sunucusu) artık Microsoft HPC Server'i desteklemekte ve bu grup, kullanıcılarına yazılım ortamındaki en son yeniliklere erişimi sağlamaktadır. MathWorks, kullanıcılarının ileri donanım sistemlerinden faydalanmasına olanak tanıyan diğer MATLAB ve Simulink ürün ailesindeki yenilikleri tanıtmaktadır.

 

Avatar & HP blade                 

10 Ocak 2010 itibariyle geliri 1 milyar USD aşarak bir dünya fenomeni haline gelen Avatar, Yeni Zelanda/Miramar’da üslenen Weta Digital şirketinin HP Blade sunucuları ile tasarlandı. Weta Digital’in tek sunucu sistemine göre tasarlanmış olan 2176 adet HP BL 2×220c Blade Sunucusu, Avatar’ın muhteşem 3 boyutlu dünyasındaki sıra dışı efektlerinin veri yükünün altından kalkabilmek için 40.000 işlemci ve 104 Terabayt RAM kullandı.

Az enerji tüketen düşük maliyetli birleşik veri sistemleriyle işletmelerin performansını ve yatırım geri dönüşünü artıran HP hayatın her alanında teknolojiye öncülük ediyor. Kullanışlı ve çok yönlü Blade sunucularıyla kullanıcılarına yepyeni bir dünyanın kapılarını açan HP, bu kez James Cameron'un hit filmi Avatar'ın özel efektlerinin geliştirilmesine öncülük etti.

HP Blade Sunucuları Avatar’ın özel efektlerini işlerken, BluArc ile NetApp şirketlerinin veri yolları ve saklama sistemleri kullanılan hızlı fiber optik network üzerindeki 3 petabaytlık veri yolundan yararlandı. Blade sunucularının kullandığı network ve saklama birimleri 10 gigabitlik çoklu network bağlantılarıyla birbirine bağlandı. Weta Veri Sistemleri Yöneticisi Paul Gunn, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, görsel efektleri hızlı bir şekilde işlemek için bant genişliği kapasitesini maksimuma çıkarmak amacıyla kablo mesafesini kısalttıklarını ve farklı donanımları birbirine olabildiğince yakın konuçlandırdıklarını belirtti. Gunn, çok büyük miktarda veri işlendiği için saklama birimlerinin de Weta tesislerinde bulunduğunu ekledi.


Eren Bilgi İşlem ANKARA / TÜRKİYE