GPU Center

NVIDIA

GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem, grafik işleme biriminin (GPU) bir CPU ile birlikte kullanılarak derin öğrenme, analiz ve mühendislik uygulamalarının hızlandırılmasıdır. 2007 yılında öncülüğünü NVIDIA'nın yaptığı GPU hızlandırıcılar, dünya genelinde devlet laboratuvarları, üniversiteler, kurumlar, küçük ve orta işletmelerin enerji verimli veri merkezlerini güçlendirmektedir.

Yapay zekadan otomobillere, insansız hava araçlarından, robotlara kadar çeşitli uygulamaları hızlandırmada büyük bir rol oynarlar.

p100

NVIDIA TESLA P100 ile Derin Öğrenme Eğitimi

Veri uzmanlarının verimliliği ve akıllı uygulamaların piyasaya sunulması giderek daha karmaşık olan modellerin eğitimi için gereken sürenin azalmasına bağlıdır. Tesla P100 ile güçlendirilmiş sunucular, aylar süren derin öğrenme eğitimini, saatlere indirmek için yeni NVIDIA Pascal mimarisini kullanır.

PCIe için NVIDIA Tesla P100

HPC veri merkezleri, uzmanların ve araştırmacıların kısıtlı bir bütçe dahilinde sürekli artan bilgi işlem gereksinimlerini desteklemelidir. Çok sayıda bilgi işlem düğümü kullanan eski yaklaşım, maliyetleri önemli ölçüde artıran, ancak veri merkezi performansının aynı derecede yükseltmeyen geniş ara bağlantı yükü gerektirir.

PCIe için Tesla P100; karma iş yüküne sahip HPC veri merkezileri için yarım raf boyutlarında CPU düğümünü, geniş bir dizi HPC uygulamasında aynı performansı sunan tek bir hızlandırılmış düğümle değiştirmeyi mümkün kılar. 

Çeşitli sektörlerden 400’den fazla hızlandırılmış HPC uygulaması sayesinde tüm HPC müşterileri artık paradan tasarruf ederken iş yüklerindeki belirgin performans artışından yararlanabilir.

GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem uygulamanın, işlem ağırlıklı kısımlarını GPU'ya yüklerken kodun geri kalanının CPU tarafından işlenmesini sağlar. Kullanıcıya yansıyan yanı ise uygulamaların çok daha hızlı çalışmasıdır.


Özellikler

TESLA K80

TESLA K40

TESLA P100

GPU Hesaplama Uygulamaları

Rezervuar simülasyonu, CAE, Moleküler dinamik, Sayısal Analitik, Hesaplamaya Dayalı Görüntüleme, Sismik analiz

Derin öğrenme, CAE, Moleküler dinamik, Sayısal Analitik, 
Hesaplamaya Dayalı Görüntüleme

En yüksek çift hassasiyet kayar nokta performansı

2.91 TFlops

1.43 TFlops

9.30 TFlops

En yüksek tek hassasiyet kayar nokta performansı

8.74 TFlops

4.29 TFlops

4.7 TFlops

Bellek bant genişliği

480 GB/sn

288 GB/sn

720 GB/sn

Bellek boyutu

2 x 12 GB

12 GB

16 GB

CUDA çekirdekleri

2 x 2496

2880

3584
   

Intel Xeon Phi : MIC Architecture

Daha Anlamlı Görüşler İçin Güçlü Performans  

Intel Ölçeklenebilir Sistem Çerçevesi'nin temel öğesi olan Intel Xeon Phi işlemciyle düğüm darboğazlarını ortadan kaldırın, kod modernizasyonunu basitleştirin ve enerji verimli bir mimaride çalışın. Çalıştırılabilir ana işlemci, daha anlamlı görüşler, (inovasyon ve deep learning dahil) günümüzün en talepkâr Yüksek Performanslı Bilgi İşlem uygulamalarına yönelik etki elde etmenizi sağlayacak güçlü ve yüksek düzeyde paralel performans için entegre bir mimari sunar. 

Kapsamlı teknoloji yol haritası ve güçlü bir ekosistemle desteklenen Intel Xeon Phi işlemci, esnek, taşınabilir ve tekrar kullanılabilir kodlar için açık standartlar kullanarak yatırım getirinizi en üst düzeye çıkaran, geleceğe hazır bir çözümdür.

phi4

Zorlukların Üstesinden Daha Hızlı Gelin

Maksimum 72 sırasız çekirdeğe sahip yeni Intel Xeon Phi işlemci, 3'ü aşkın çift duyarlıklı TeraFlop sunarken, önceki nesle kıyasla watt başına 3.5 kat daha yüksek performans sağlar.

Her iş yükünde mükemmel kullanım olanağı elde etmek için Intel Xeon Phi işlemcinin ortak x86 mimarisinden faydalanın. Sisteminizi Intel mimarisi ile kurarak elde ettiğiniz geniş iş ortağı ekosistemi ve güçlü yol haritası, bilgi işlem, bellek/depolama, I/O ve yazılımlar için ölçeklenebilirlik, kolay esneklik ve uzun vadeli destek elde etmenizi sağlar.

phi7
İşlemci

Core

Saat Frekansı

Güç

Cache

Intel Xeon Phi 7290

72

1.50GHz

245W

36MB

Intel Xeon Phi 7250

68

1.40GHz

215W

34MB

Intel Xeon Phi 7230

64

1.30GHz

215W

32MB

Intel Xeon Phi 7210

64

1.30GHz

215W

32MB

 


Eren Bilgi İşlem ANKARA / TÜRKİYE